برنامه های روز جهانی نجوم و هفته نجوم اعلام شد

 
 

مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران ، گفت: آموزش نجوم به زبان کودکانه، برگزاری شامگاه های رصدی، عیادت از اولین بانوی استاد فیزیک و نجوم کشور ، دیدار و گفتگو برای جانمایی مناسب نجوم آماتوری در کشور و ارائه سخنرانی ها و پخش اسلاید از برنامه هایی است که برای روز جهانی نجوم و هفته نجوم در نظر گرفته شده است.
مهندس "مسعود عتیقی" روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا، گفت: امسال روز شنبه 4 اردیبهشت روز جهانی نجوم و از 30 فروردین تا 5 اردیبهشت هفته نجوم اعلام شده است.
عتیقی افزود: از 26 فروردین تا 25 اردیبهشت هر سال، روز شنبه ای که به تربیع اول ماه نزدیک باشد به عنوان روز جهانی نجوم اعلام می شود.
وی با اشاره به اینکه حدود چهار دهه با شیوه نجومی و خاصی برای تعیین این مناسبت اقدام شده، افزود: با توجه به وضعیت تربیع ماه، این روز در هر سال متفاوت خواهد بود.
عتیقی خاطر نشان کرد: امسال روز شنبه 4 اردیبهشت 1389 برابر با 24 آوریل 2010 میلادی روز جهانی نجوم و هفته نجوم از روز دوشنبه قبل آن یعنی 30 فروردین آغاز و یکشنبه بعد از روز جهانی نجوم برابر با 5 اردیبهشت این هفته نیز پایان می یابد.
مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران ، اعلام کرد: برای اولین بار در سال 1380 انجمن نجوم آماتوری ایران در فرهنگسرای بهمن بزرگداشت این روز را در زمان دقیق تعیین شده از سوی لیگ جهانی برگزار کننده، به اجرا درآورد و به مرور گروه ها و مراکز بیشتری در این روز و دیگر روزهای این هفته برنامه های ترویجی را به انجام رساندند.
عتیقی خاطر نشان کرد: امسال با عنایت به اینکه ماه آوریل به عنوان ماه جهانی ستاره شناسی در سال 2010 معرفی شده است، انجمن نجوم آماتوری ایران با شعار "یک آسمان یک مردم" ملت های جهان را به اتحاد و صمیمت در زمینه توسعه مشارکت های علمی فرا می خواند تا بدور از توجه به مرزهای جغرافیایی به صلح جهانی و پیشرفت علمی در سایه آن بیندیشند و عمل کنند.
وی افزود: بدیهی است در مناسبت های جهانی همه مردم جهان در یک روز خواسته واحدی را به گوش جهانیان می رسانند و هفته جهانی نجوم نیز فرصتی است تا متناسب با تعطیل ملی در هر کشور انجمن ها و گروه های نجومی اقدام کنند.
عتیقی افزود: گروه های هدف امسال بسیار متنوع است و از مهدکودک ها تا دانشگاه ها را شامل می شود.
مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران گفت: هر سال ایده ای نو از سوی این مرکز ارائه می شود که در سال های پیشین بردن نجوم به میان نابینایان، سالمندان، معلولان و غیره را در دستور کار داشت و اجرایی نمود.
عتیقی افزود: امسال ایده نو انجمن ، بردن نجوم به میان ناشنوایان جامعه است.
/ 1 نظر / 26 بازدید
بیتا

سلام مهندس عالیه لطفن منو لینک کنید